Metoda Lowena

Analiza bioenergetyczna łączy tradycyjną konwersacyjną psychoterapię z pracą z ciałem. Nie jest to tylko seria ćwiczeń czy technik, metoda Lowena (Alexander Lowen) jest poważną i głęboko transformującą metodą, która prowadzi do uzdrowienia wewnętrznych ran i pozwala żyć z większą pasją, przyjemnością i kreatywnością.

Dla kogo:

 • Dla osób w depresji, braku chęci życia, niskim poziomie energii.
 • Dla przestraszonych i zalęknionych, którym ciężko jest sprostać wymogom życia codziennego.
 • Dla spiętych i kontrolujących siebie oraz otoczenie.
 • Dla cierpiących na dolegliwości bólowe, dla których nie ma medycznych wyjaśnień.

Terapia bioenergetyczna skupia się na:

 • Zwiększaniu energii i żywotności.
 • Zmniejszaniu stresu i napięć.
 • Odblokowywaniu złości i uwalnianiu smutku.
 • Poprawianiu zdrowia i samopoczucia.

Ćwiczenia bioenergetyczne pomagają przy:

 • Problemach z akceptacją własnego ciała.
 • Zaburzeniach snu.
 • Trudnościach w pomieszczaniu i wyrażaniu emocji.
 • Komunikacji w związkach.
 • Seksualności.
 • Problemach w stawianiu granic.

 

„Życie jednostki jest życiem jej ciała. A ponieważ żyjące ciało zawiera umysł, ducha i duszę, to na pełnię składa się życie umysłowe i duchowe oraz życie duszy. Jeżeli w tych aspektach istnienia czegoś nam brakuje, to dzieje się tak dlatego, że nie w pełni jesteśmy w naszych ciałach czy też z nimi. Traktujemy ciało jako narzędzie lub maszynę, wiemy, że kiedy się psuje, mamy kłopoty. Ale to samo można powiedzieć o samochodzie, od którego jesteśmy tak bardzo zależni.
Nie identyfikujemy się z naszym ciałem: tak naprawdę to zdradziliśmy je (…). Ta zdrada jest źródłem wszystkich naszych osobistych trudności, uważam też, że większość naszych problemów społecznych ma podobny rodowód.” – Alexander Lowen

Analiza Bioenergetyczna jest podejściem, które pomaga człowiekowi przywrócić jego ciało i czerpać satysfakcję z doświadczania go. W praktyce większości ludzi takie funkcje ciała jak oddychanie, poruszanie się, odczuwanie i autoekspresja są mniej lub bardziej ograniczone czy też schowane, zapomniane, zaprzeczone. Ograniczamy życie swojego ciała. Nie dzieje się to dobrowolnie – to efekt wielu uwarunkowań środowiska domowego i kulturowego. Ograniczenia służą przetrwaniu w środowisku odrzucającym wartości ciała na rzecz władzy, prestiżu i posiadania. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z bolesnych ograniczeń w funkcjonowaniu naszego ciała, nawykowych ograniczeń które stały się naszą drugą naturą. Większość ludzi przechodzi przez życie w niewielkim stopniu uczestnicząc w wymianie energii i uczuć. Smutna codzienność to osłanianie się, opancerzanie, nieufność i zamykanie się w sobie. Czynimy to po to aby osłonić się przed ciosem, zapobiec cierpieniu. Powoduje to jednak w efekcie wbudowanie sztywnych sposobów działania w strukturę charakteru, która powoduje jeszcze więcej cierpień. Pancerz zamiast bronić staje się więzieniem. Obrony te trzeba zrozumieć i znieść ich sztywność aby osiągnąć cel jakim jest szczęśliwe i pełne życie.
Celem Analizy Bioenergetycznej jest pomóc ludziom w odzyskaniu wolności, wdzięku i piękna – atrybutów pierwotnej natury ludzkiej. Prowadzą one do otwarcia się na życie i miłość. Potrzebujemy tego – iść przez życie z zamkniętym sercem to jak płynąć przez ocean spędzając cały czas w ładowni statku, pod pokładem. Przemieszczamy się ale piękno i bogactwo życia stają się dla nas niedostępne.
Bioenergetyka to odkrywanie samego siebie. Od innych dróg różni ją dążenie do zrozumienia osobowości w kategoriach ludzkiego ciała.

 

O metodzie Lowena przeczytać można w wielu książkach Aleksandra Lowena.

Po polsku wydano: „Bioenergetyka”, „Język ciała”, „Zdrada ciała”, „Zaufaj ciału”, „Droga do zdrowia i witalności”, „Lęk przed życiem”, „Duchowość ciała”, „Miłość, seks i serce”, „Narcyzm”, „Wstęp do bioenergetyki”, „Radość”.